LC89091JA-AH OverviewIn addition, the book comes with a case study as well. It is recommended that you mount it in a Surface Mount mounting type. Case 16-LSSOP (0.173, 4.40mm Width) contains it. There are 1 channels on the device. The Demodulator functions in this part are included for your reference. There is a Consumer Audio version of the device. There is a supply of votage within 3V~3.6V days of ordering. With this device, you can operate the temperature within a range of -30°C~70°C TA. 16 terminations are present on the chip. For more information, please refer to the device specs: 32kHz ~ 192kHz. 16 pins are available on the chip. To sort IC types, use CONSUMER CIRCUIT. There should be no voltage below 3V on the supply line of this component (Vsup). When Vsup reaches 3.6V, the maximum supply voltage (Vsup) is reached.
LC89091JA-AH FeaturesWith 16-LSSOP (0.173, 4.40mm Width) channels
operate temperature at the range of -30°C~70°C TA
consumer IC type: CONSUMER CIRCUIT
LC89091JA-AH ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
LC89091JA-AH Audio Special Purpose applications.
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
Dynamic Range Processors
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-LSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -30°C~70°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2013 |
| JESD-609 Code | e6 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 16 |
| Terminal Finish | Tin/Bismuth (Sn/Bi) |
| Applications | Consumer Audio |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Function | Demodulator |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Channels | 1 |
| Interface | I2C |
| Specifications | 32kHz ~ 192kHz |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Length | 5.2mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |