LCMXO2280C-4FTN324C OverviewThe package that contains this software is called 324-LBGA. A FLASH PLD-based FPGA is one of these types. There are 271 I/Os for better data transfer. In order to construct a fundamental building block, 2280 logic elements/cells are required. In order for the device to operate, a supply voltage of 1.8V volts needs to be provided. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. This device is powered by a 1.71V~3.465V battery. There are many types of FPGAs in the MachXO series, this is one of them. Fpga chips is recommended that the operating temperature be kept wFpga chipshin the range 0°C~85°C TJ while the machine is operating. A device such as this one has 271 outputs built into it. Fpga chips is designed to maximiTraye space efficiency by containing the FPGA model in Tray. In total, it has a total of 324 terminations. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 28262. If you are looking for related parts, you can use the base part number LCMXO2280 as a starting point. In this case, 324 pins are used in the design. 285 LABs/CLBs are configured on this FPGA. In my opinion, this FPGA could produce fantastic results if mounted in Surface Mount, provided that its specifications are followed. Design engineers can fully take advantage of its flexibility when operating at 3.3V supply voltage. A total of 324 pins are included in this device. As fast as 550MHz can be reached with this FPGA. This device uses a 23mA supply current to operate. Furthermore, it can be distinguished by the presence of a feature called IT CAN ALSO OPERATE AT 2.5V AND 3.3V. During the test period, 7 inputs are dedicated to being used as a means to detect the input signals' status. A CPLD consists of 1140 macro cells which are the building blocks that make up an electronic device. This memory is designed for storing data and avoiding resource conflicts.
LCMXO2280C-4FTN324C Features271 I/Os
Up to 28262 RAM bits
324 LABs/CLBs
LCMXO2280C-4FTN324C ApplicationsThere are a lot of Lattice Semiconductor Corporation
LCMXO2280C-4FTN324C FPGAs applications.
Random logic
ASIC prototyping
Medical imaging
Computer hardware emulation
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
Cryptography
Filtering and communication encoding
Aerospace and Defense
Medical Electronics
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 324-LBGA |
| Number of Pins | 324 |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | MachXO |
| Published | 2000 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 324 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag4.0Cu0.5) |
| Additional Feature | IT CAN ALSO OPERATE AT 2.5V AND 3.3V |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.71V~3.465V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | LCMXO2280 |
| Pin Count | 324 |
| Number of Outputs | 271 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Operating Supply Current | 23mA |
| Number of I/O | 271 |
| Memory Type | SRAM |
| Propagation Delay | 4.4 ns |
| Programmable Logic Type | FLASH PLD |
| Number of Logic Elements/Cells | 2280 |
| Total RAM Bits | 28262 |
| Max Frequency | 550MHz |
| Number of LABs/CLBs | 285 |
| Output Function | MACROCELL |
| Number of Macro Cells | 1140 |
| Number of Dedicated Inputs | 7 |
| Length | 19mm |
| Height Seated (Max) | 1.7mm |
| Width | 19mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |