LCMXO2-256HC-4SG32I OverviewIn the 32-UFQFN Exposed Pad package, you will find fpga chips. An FPGA of this type is made up of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY gates. The device has 21 I/O ports for more coherent data transfer. To form a fundamental building block, there are 256 logic elements/cells. In order to operate fpga chips, a voltage supply of 2.5V volts is required. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. There is a 2.375V~3.465V-volt supply voltage required for the device to operate. The MachXO2 Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. As far as the operating temperature is concerned, it should be kept within -40°C~100°C TJ when operating. A total of 22 outputs are incorporated into this device. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. 32 terminations are present in total. You can find related parts by using the part number LCMXO2-256, which is its base part number. It is crucial that the RAM si0Be of this FPGA module reaches 0B so that the program can run normally. A total of 32 LABs/CLBs are included in this FPGA. In order for this FPGA to work properly in accordance with its specifications, it is necessary that it is mounted in Surface Mount. Its flexibility is fully utilized when operated with a supply voltage of 3.3V. For storing programs and data, this FPGA module embeds memory 256B. It is possible to achieve a speed of up to 400MHz with this FPGA. During the construction of the building block, there are 256 logic cells used. It operates at 18μA amps of supply current. There are 128 macro cells which make up this CPLD and they serve as the main components of the device. Adapted for storing data, the FLASH memory avoids resource conflicts.
LCMXO2-256HC-4SG32I Features21 I/Os
LCMXO2-256HC-4SG32I ApplicationsThere are a lot of Lattice Semiconductor Corporation
LCMXO2-256HC-4SG32I FPGAs applications.
Software-defined radio
Random logic
ASIC prototyping
Medical imaging
Computer hardware emulation
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
Cryptography
Filtering and communication encoding
Aerospace and Defense
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-UFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~100°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | MachXO2 |
| Published | 2013 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | LCMXO2-256 |
| Number of Outputs | 22 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Memory Size | 256B |
| Operating Supply Current | 18μA |
| Number of I/O | 21 |
| RAM Size | 0B |
| Memory Type | FLASH |
| Propagation Delay | 7.24 ns |
| Number of Inputs | 22 |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 256 |
| Max Frequency | 400MHz |
| Number of LABs/CLBs | 32 |
| Number of Macro Cells | 128 |
| Number of Logic Cells | 256 |
| Height | 840μm |
| Length | 5mm |
| Width | 5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |