LCMXO3L-1300C-5BG256I OverviewIn the package 256-LFBGA, this product is provided. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. A total of 206 I/Os are programmed to ensure a more coherent data transfer. The basic building blocks of logic contain 1280 logic elements/cells. Supply voltage is 2.5V volts. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. With a supply voltage of 2.375V~3.465V, this device operates with ease. This is a type of FPGA that is part of the MachXO3 series of FPGAs. Fpga chips is necessary to keep the operating temperature wFpga chipshin -40°C~100°C TJ when the device is operating. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tray. In total, the terminations of this piece are 256. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 65536 bfpga electronics s of RAM. LCMXO3L-1300 is the base part number that can be used to identify related parts. The RAM si8kBe of this FPGA module reaches 8kB so as to guarantee the normal operation of the program during operation. The device has 256 pins which are included in the design. The FPGA is built as an array of 160 latches or CLBs. I think, as long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could perform excellently according to its specifications as long as you mount it in Surface Mount. The architecture of the system is based on 160 CLBs. In addition, it has a feature called ALSO OPERATES AT 3.3 V NOMINAL SUPPLY.
LCMXO3L-1300C-5BG256I Features206 I/Os
Up to 65536 RAM bits
256 LABs/CLBs
LCMXO3L-1300C-5BG256I ApplicationsThere are a lot of Lattice Semiconductor Corporation
LCMXO3L-1300C-5BG256I FPGAs applications.
Voice recognition
Cryptography
Filtering and communication encoding
Aerospace and Defense
Medical Electronics
Audio
Automotive
Consumer Electronics
Distributed Monetary Systems
Data Center
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 256-LFBGA |
| Number of Pins | 256 |
| Operating Temperature | -40°C~100°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | MachXO3 |
| Published | 2004 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 256 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 3.3 V NOMINAL SUPPLY |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | LCMXO3L-1300 |
| Number of I/O | 206 |
| RAM Size | 8kB |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 1280 |
| Total RAM Bits | 65536 |
| Number of LABs/CLBs | 160 |
| Number of CLBs | 160 |
| Length | 14mm |
| Height Seated (Max) | 1.7mm |
| Width | 14mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |