LF347N/NOPB OverviewIn order to protect the op amps, a 14-DIP (0.300, 7.62mm) case is used. There are two types of operational amplifiers in this circuit. In the case of Tube cases, linear amplifier will be delivered. In recent months, the number of terminations has approached 14. It consists of a total of 14 pins in total. It would be helpful if you could remember that this op amp ic should be powered by an 15V battery. It has 14 pins that make up the linear amplifier. In terms of input offset voltage, operational amplifier rates 10mV. This electronic component is recommended to be mounted using the mounting type Through Hole. It is recommended that this op amp ic be operated at a temperature no higher than 0°C~70°C for optimal performance. In order for this instrumentation amplifier to operate, the supply current needs to be between 7.2mA and 10 . Maintain 100dB as the voltage gain. Buffer op amp is equipped with 4 channels on the device.
LF347N/NOPB Features14 Pins
supply voltage of 15V
100dB voltage gain
LF347N/NOPB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
LF347N/NOPB Instrumentational OP Amps applications.
Differentiator circuits
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
Division circuits
Precision measurement
Power control
Information processing
Weak signal detection
Signal amplification
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 14-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 14 |
| Weight | 113.398093g |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Terminal Position | DUAL |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 15V |
| Base Part Number | LF347 |
| Pin Count | 14 |
| Power Supplies | +-15V |
| Number of Channels | 4 |
| Operating Supply Current | 7.2mA |
| Nominal Supply Current | 7.2mA |
| Power Dissipation | 1W |
| Output Current | 31mA |
| Slew Rate | 13V/μs |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Amplifier Type | J-FET |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Current - Input Bias | 50pA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 8V~36V ±4V~18V |
| Output Current per Channel | 7.2mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 10mV |
| Bandwidth | 4MHz |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -15V |
| Unity Gain BW-Nom | 4000 kHz |
| Voltage Gain | 100dB |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 0.008μA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 70dB |
| Low-Offset | NO |
| Frequency Compensation | YES |
| Supply Voltage Limit-Max | 18V |
| Voltage - Input Offset | 3mV |
| Low-Bias | YES |
| Micropower | NO |
| -3db Bandwidth | 4MHz |
| Bias Current-Max (IIB) @25C | 0.0002μA |
| Programmable Power | NO |
| Dual Supply Voltage | 9V |
| Neg Supply Voltage-Max (Vsup) | -18V |
| Height | 5.33mm |
| Length | 19.177mm |
| Width | 6.35mm |
| Thickness | 3.429mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |