LFE3-17EA-7FN484C OverviewFpga chips is supplied in the 484-BBGA package. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 222 I/Os for transferring data in a more coherent manner. There are 17000 logic elements/cells to form a fundamental building block. Fpga chips is powered from a supply voltage of 1.2V. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. Fpga chips operates wFpga chipsh a supply voltage of 1.14V~1.26V. It is a type of FPGA belonging to the ECP3 seies. The operating temperature should be kept at 0°C~85°C TJ when operating. There are 222 outputs incorporated in this device. This FPGA model is contained in Tray for space saving. Fpga chips is designed wFpga chipsh 484 terminations. The RAM bits that this device offer is 716800. Its base part number LFE3-17 can be used to find related parts. The RAM si87.5kBe of this FPGA module reaches 87.5kB to ensure normal operation of the program. Fpga electronics is designed wfpga electronics h 484 pins. This FPGA is built as an array of 2125 LABs/CLBs. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could work fantastically according to its specifications. When operating with the supply voltage of 1.2V, designers can fully make use of its flexibility. Fpga semiconductor is equipped wfpga semiconductorh 484 pin count. This FPGA module embeds a memory of 92kB available for storing programs and data. This FPGA can get as fast as 3.1MHz. The supply current used for its operation is 18mA.
LFE3-17EA-7FN484C Features222 I/Os
Up to 716800 RAM bits
484 LABs/CLBs
LFE3-17EA-7FN484C ApplicationsThere are a lot of Lattice Semiconductor Corporation
LFE3-17EA-7FN484C FPGAs applications.
Digital signal processing
Bioinformatics
Device controllers
Software-defined radio
Random logic
ASIC prototyping
Medical imaging
Computer hardware emulation
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 484-BBGA |
| Number of Pins | 484 |
| Operating Temperature | 0°C~85°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | ECP3 |
| Published | 2012 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 484 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.14V~1.26V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 250 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LFE3-17 |
| Pin Count | 484 |
| Number of Outputs | 222 |
| Operating Supply Voltage | 1.2V |
| Memory Size | 92kB |
| Operating Supply Current | 18mA |
| Number of I/O | 222 |
| RAM Size | 87.5kB |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 17000 |
| Total RAM Bits | 716800 |
| Max Frequency | 3.1MHz |
| Number of LABs/CLBs | 2125 |
| Combinatorial Delay of a CLB-Max | 0.335 ns |
| Length | 23mm |
| Height Seated (Max) | 2.6mm |
| Width | 23mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |