LFXP2-17E-5FTN256I OverviewFpga chips is supplied in the 256-LBGA package. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 201 I/Os for transferring data in a more coherent manner. There are 17000 logic elements/cells to form a fundamental building block. Fpga chips is powered from a supply voltage of 1.2V. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. Fpga chips operates wFpga chipsh a supply voltage of 1.14V~1.26V. It is a type of FPGA belonging to the XP2 seies. The operating temperature should be kept at -40°C~100°C TJ when operating. There are 201 outputs incorporated in this device. This FPGA model is contained in Tray for space saving. Fpga chips is designed wFpga chipsh 256 terminations. The RAM bits that this device offer is 282624. Its base part number LFXP2-17 can be used to find related parts. The RAM si34.5kBe of this FPGA module reaches 34.5kB to ensure normal operation of the program. Fpga electronics is designed wfpga electronics h 256 pins. This FPGA is built as an array of 2125 LABs/CLBs. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could work fantastically according to its specifications. When operating with the supply voltage of 1.2V, designers can fully make use of its flexibility. Fpga electronics operates from a 1.21.2/3.33.3V power supply. Fpga semiconductor is equipped wfpga semiconductorh 256 pin count. Typically, fpga semiconductor uses a crystal oscillating at 435MHz . This FPGA module embeds a memory of 38.9kB available for storing programs and data.
LFXP2-17E-5FTN256I Features201 I/Os
Up to 282624 RAM bits
256 LABs/CLBs
LFXP2-17E-5FTN256I ApplicationsThere are a lot of Lattice Semiconductor Corporation
LFXP2-17E-5FTN256I FPGAs applications.
Digital signal processing
Bioinformatics
Device controllers
Software-defined radio
Random logic
ASIC prototyping
Medical imaging
Computer hardware emulation
Integrating multiple SPLDs
Voice recognition
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 256-LBGA |
| Number of Pins | 256 |
| Operating Temperature | -40°C~100°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | XP2 |
| Published | 2012 |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 256 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5) |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.14V~1.26V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1.2V |
| Terminal Pitch | 1mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | LFXP2-17 |
| Pin Count | 256 |
| Number of Outputs | 201 |
| Operating Supply Voltage | 1.2V |
| Power Supplies | 1.21.2/3.33.3V |
| Memory Size | 38.9kB |
| Number of I/O | 201 |
| RAM Size | 34.5kB |
| Clock Frequency | 435MHz |
| Programmable Logic Type | FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY |
| Number of Logic Elements/Cells | 17000 |
| Total RAM Bits | 282624 |
| Number of LABs/CLBs | 2125 |
| Combinatorial Delay of a CLB-Max | 0.494 ns |
| Length | 17mm |
| Height Seated (Max) | 2.1mm |
| Width | 17mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |