LM1036N/NOPB OverviewIt comes in a case with Tube. It recommended mounting type is Through Hole. It is embedded in 20-DIP (0.300, 7.62mm) case. The device is with 2 channels. This part includes Audio Tone Processor functions for your reference. The device can be applied in Automotive Audio, Consumer Audio. It is supplied votage within 9V~16V. This device operates temperature at the range of 0°C~70°C TA. The number of terminations on the chip is 20. Similar parts can be found by searching for the LM1036 family. Please refer to the related specifications of the device : 75dB. There are 20 pins accessible on the chip. TONE CONTROL CIRCUIT can be used to sort the part's consumer IC type. The minimum supply voltage (Vsup) for this part should not be less than 9V. It can give voltage at 15V volts. It is mounted by Through Hole. The chip conducts in a supply voltage of 16V. There are 2 bands on it.
LM1036N/NOPB FeaturesWith 20-DIP (0.300, 7.62mm) channels
operate temperature at the range of 0°C~70°C TA
consumer IC type: TONE CONTROL CIRCUIT
LM1036N/NOPB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
LM1036N/NOPB Audio Special Purpose applications.
Mobile computing
Portable electronics
Consumer electronics
AV/DVD Receiver, AV Amplifier
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 4.535924g |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | Automotive Audio, Consumer Audio |
| Max Power Dissipation | 1W |
| Voltage - Supply | 9V~16V |
| Terminal Position | DUAL |
| Base Part Number | LM1036 |
| Function | Audio Tone Processor |
| Operating Supply Voltage | 16V |
| Power Supplies | 15V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 9V |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | Analog |
| Nominal Supply Current | 35mA |
| Output Power | 1W |
| Specifications | 75dB |
| Consumer IC Type | TONE CONTROL CIRCUIT |
| Number of Bands | 2 |
| Harmonic Distortion | 0.06% |
| Load Impedance | 20Ohm |
| Channel Separation | 75 dB |
| Height | 3.3mm |
| Length | 26.42mm |
| Width | 6.6mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |