![]()
Add to cart |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Tube |
| Product Status | Volume Control |
| Function | Communication Systems |
| Applications | 1 |
| Number of Channels | SPI |
| Interface | 4.5V ~ 12V |
| Voltage - Supply | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Operating Temperature | 115dB |
| Specifications | Surface Mount |
| Mounting Type | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Package / Case | 8-SOIC |
| Supplier Device Package | |
| Mfr | National Semiconductor |
| Series | Bulk |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | Overture™ |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Applications | Communication Systems |
| Voltage - Supply | 4.5V~12V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 235 |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LM1971 |
| Function | Volume Control |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Number of Channels | 1 |
| Interface | SPI |
| Supply Current-Max | 3mA |
| Specifications | 115dB |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Height | 1.75mm |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.91mm |
| Thickness | 1.58mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Package | Bulk |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 12V |