![]()
Add to cart |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Overture™ |
| Product Status | Active |
| Function | Volume Control |
| Applications | Communication Systems |
| Number of Channels | 1 |
| Interface | SPI |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 12V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Specifications | 115dB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 540.001716mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Power Rating | 150mW |
| Voltage - Supply | 4.5V~12V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Base Part Number | LM1971 |
| Operating Supply Voltage | 12V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Impedance | 40kOhm |
| Supply Current-Max | 3mA |
| Gain | 62 dB |
| Max Frequency | 3MHz |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Height | 1.75mm |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.91mm |
| Thickness | 1.58mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |