LM1971MX/NOPB OverviewThe product comes in a case with the letter Tape & Reel (TR). The recommended mounting type for this product is Surface Mount. 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case embeds it. It has 1 channels. Volume Control functions are included in this part for your reference. Devices can be applied in Communication Systems directions. Votage is provided within 4.5V~12V. A temperature range of -40°C~85°C TA is used by this device. 8 is the number of terminations on the chip. Search for the LM1971 family to find similar parts. The device's related specifications can be found here: 115dB. The chip has 8 pins. The consumer IC type of a part can be determined by CONSUMER CIRCUIT. This part requires a minimum supply voltage (Vsup) of 4.5V. Surface Mount mounts it. It is part of the Overture™ series of electrical components. The supply current is controlled by 3mA. Keeping the voltage gain at 62 dB is a good idea.
LM1971MX/NOPB FeaturesWith 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) channels
operate temperature at the range of -40°C~85°C TA
consumer IC type: CONSUMER CIRCUIT
LM1971MX/NOPB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
LM1971MX/NOPB Audio Special Purpose applications.
Portable electronics
Consumer electronics
AV/DVD Receiver, AV Amplifier
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Overture™ |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | Communication Systems |
| Voltage - Supply | 4.5V~12V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Base Part Number | LM1971 |
| Function | Volume Control |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Number of Channels | 1 |
| Interface | SPI |
| Impedance | 20kOhm |
| Supply Current-Max | 3mA |
| Specifications | 115dB |
| Gain | 62 dB |
| Max Frequency | 20Hz |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Height | 1.75mm |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.91mm |
| Thickness | 1.58mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |