![]()
Add to cart |
| Mfr | National Semiconductor |
| Series | - |
| Product Status | Active |
| Function | Volume Control |
| Applications | Automotive Audio, Consumer Audio |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | SPI |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 12V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Specifications | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2A (4 Weeks) |
| Applications | Consumer Audio, Professional Audio |
| Voltage - Supply | 4.5V~12V |
| Specifications | 78dB |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 20 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 220 |
| Base Part Number | LM1972 |
| Operating Supply Voltage | 12V |
| Power Supplies | +-6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Nominal Supply Current | 4mA |
| Power Dissipation | 150mW |
| Number of Bits | 16 |
| Output Power | 150mW |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Width | 7.49mm |
| Radiation Hardening | No |
| Lead Free | Contains Lead |