![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 6 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA |
| Number of Pins | 5 |
| Weight | 113.398093g |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tube |
| Series | SIMPLE SWITCHER® |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 5 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Position | SINGLE |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Base Part Number | LM2575 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 77 % |
| Voltage - Input (Max) | 40V |
| Output Voltage | 37V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Output Current | 1A |
| Operating Supply Voltage | 40V |
| Voltage - Input (Min) | 4V |
| Input Voltage-Nom | 12V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Output Configuration | Positive |
| Quiescent Current | 10mA |
| Max Output Voltage | 37V |
| Topology | Buck |
| Control Mode | VOLTAGE-MODE |
| Frequency - Switching | 52kHz |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | No |
| Min Output Voltage | 1.23V |
| Height | 4.83mm |
| Length | 10.16mm |
| Width | 8.42mm |
| Thickness | 4.58mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |