![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | LM2622 |
| Function | Step-Up |
| Number of Outputs | 1 |
| Efficiency | 90 % |
| Output Voltage | 12V |
| Output Type | Adjustable |
| Operating Supply Voltage | 12V |
| Input Voltage-Nom | 2V |
| Min Supply Voltage | 2V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Nominal Supply Current | 5mA |
| Output Configuration | Positive |
| Current - Output | 1A Switch |
| Input Voltage (Min) | 2V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.26V |
| Topology | Boost |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | 600kHz 1.3MHz |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | No |
| Height | 1.07mm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Thickness | 970μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |