![]()
Add to cart |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-6 |
| Number of Pins | 6 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 6 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.95mm |
| Base Part Number | LM2664 |
| Function | Ratiometric |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | -5.5V |
| Output Type | Fixed |
| Voltage - Input (Min) | 1.8V |
| Input Voltage-Nom | 5V |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 1.8V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHED CAPACITOR CONVERTER |
| Output Configuration | Positive or Negative |
| Current - Output | 40mA |
| Output Power | 500mW |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | -Vin 2Vin |
| Topology | Charge Pump |
| Logic Function | Inverting |
| Frequency - Switching | 80kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Switcher Configuration | DOUBLER INVERTER |
| Length | 2.92mm |
| Width | 1.6mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |