![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 |
| Number of Pins | 6 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 6 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.95mm |
| Base Part Number | LM2840 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Max) | 42V |
| Output Voltage | 34V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Output Current | 100mA |
| Operating Supply Voltage | 42V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Input Voltage-Nom | 12V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Output Configuration | Positive |
| Quiescent Current | 1.3mA |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.765V |
| Topology | Buck |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | 1.25MHz |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | No |
| Height | 1.1mm |
| Length | 2.9mm |
| Width | 1.6mm |
| Thickness | 870μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |