LM324, LM224, LM2902, NCV2902, Single Supply, Quad Operational Amplifiers, ON SemiconductorThe ON Semiconductor LM324/LM224/LM2902/NCV2902 quad operational amplifiers with true differential inputs can operate at supply voltages between 3 V and 32 V. The common mode input range includes the negative supply eliminating the need for external biasing components in many applications. The output voltage range also includes the negative power supply voltage.
| Alternate Mfr Part Number | 6896703 |
| Amplifier Type | Quad Operational |
| Channel Separation | -120 dB |
| Common Mode Rejection Ratio | 70 dB |
| Dimensions | 0.059\” (1.5mm) X 0.00 in W X 0.34 in L |
| Dimensions | 8.75 x 4.00 x 1.50 mm |
| Gain Bandwidth | 1 MHz |
| Height | 0.059" (1.5mm) |
| Input Bias Current | Maximum of -250 nA |
| Input Offset Current | Maximum of 200 nA |
| Input Offset Voltage | 10 mV |
| Input Voltage | -0.3 to 32 |
| Input Voltage Range | 0 to 28.3 V |
| Length | 0.344 in |
| Maximum Operating Temperature | +105 °C |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Amplifiers | Quad |
| Number of Channels per Chip | 4 |
| Number of Pins | 14 |
| Output Current | 60 mA |
| Output Type | Swing |
| Package Type | SOIC |
| Product Header | Single Supply Quad Operational Amplifier |
| Series | LM Amplifier Series |
| Slew Rate | 0.6 V/μs |
| Supply Current | 3 mA |
| Temperature Operating Range | -40 to +105 °C |
| Type of Power Supply | Single Output |
| Typical Single Supply Voltage | 3 to 32 V |
| Voltage, Input, High Level | 28.3 V |
| Voltage, Input, Low Level | 0 V |
| Voltage, Output, High Level | 3.5 V |
| Voltage, Output, Low Level | 5 mV |
| Width | 0 in |