LM2904DRG3 OverviewPackaging for the buffer amplifier is in the form of a 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case. A General Purpose-type buffer amplifier is shown here. There is a Tape & Reel (TR) case that is delivered with the instrumentation amplifiers. A total of 8 terminations have been reported in the past few weeks. Buffer amplifier has a total of 8 pins on it. I would like you to keep in mind that this buffer amplifier needs to be run at a voltage of 5V. An 8-pin op amp ic is included in the package. With regards to the offset voltage of the input, buffer amplifier is rated at 3mV. For this electrical component, the recommended mounting type is Surface Mount, which is the most common. The buffer amplifier functions well at -40°C~125°C as far as operating temperature is concerned. Using a supply current of 1mA , this buffer op amp will be able to operate. Keeping the voltage gain at 100dB is the best course of action. A total of 2 elements are present in this linear amplifier. The operating supply voltage of the buffer op amp is rated at 13V. A TR-shaped amplifier is used to pack the buffer amps.
LM2904DRG3 Features8 Pins
supply voltage of 5V
100dB voltage gain
LM2904DRG3 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
LM2904DRG3 Instrumentational OP Amps applications.
single/dual op amp sum and difference circuits
Integrator circuits
Differentiator circuits
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
Division circuits
Precision measurement
Power control
Information processing
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Packing Method | TR |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Base Part Number | LM2904 |
| Pin Count | 8 |
| Operating Supply Voltage | 13V |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 1mA |
| Nominal Supply Current | 1.2mA |
| Output Current | 30mA |
| Slew Rate | 0.3V/μs |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Common Mode Rejection Ratio | 50 dB |
| Current - Input Bias | 20nA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 3V~26V ±1.5V~13V |
| Output Current per Channel | 30mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 3mV |
| Bandwidth | 700 kHz |
| Unity Gain BW-Nom | 700 kHz |
| Voltage Gain | 100dB |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 0.5μA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 50dB |
| Low-Offset | NO |
| Frequency Compensation | YES |
| Low-Bias | NO |
| Micropower | NO |
| Programmable Power | NO |
| Input Offset Current-Max (IIO) | 0.05μA |
| Height | 1.75mm |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.91mm |
| Thickness | 1.58mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |