| Mounting Type | Surface Mount |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Package / Case | DFN-10 |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Surface Mount | YES |
| Package | Bulk |
| Mfr | National Semiconductor |
| Number of Pins | 10 |
| Product Status | Active |
| Supplier Device Package | 10-DFN (3x3) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Number of Terminals | 10 |
| Series | - |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Type | Controller (PD), DC/DC |
| Unit Weight | 0.022505 oz |
| Voltage - Supply | 1.8V ~ 75V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 121 |
| Number of Channels | 1 |
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Current - Supply | - |
| Brand | Analog Devices |
| Internal Switch(s) | Both |
| RoHS | Details |
| Standards | 802.3af (PoE) |
| Schedule B | 8542310000 |
| Auxiliary Sense | No |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Package | Tube |
| Base Product Number | LT4275 |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Package Description | HVSON, SOLCC10,.12,20 |
| Package Style | SMALL OUTLINE |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Package Equivalence Code | SOLCC10,.12,20 |
| Manufacturer Package Code | DD |
| Operating Temperature-Min | -40 °C |
| Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Operating Temperature-Max | 85 °C |
| Rohs Code | Yes |
| Manufacturer Part Number | LT4275AIDD#PBF |
| Package Code | HVSON |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Part Life Cycle Code | Transferred |
| Ihs Manufacturer | LINEAR TECHNOLOGY CORP |
| Risk Rank | 7.74 |
| Part Package Code | DFN |
| Series | LT4275 |
| Packaging | Tube |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| JESD-609 Code | e3 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Powered Device - PD |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Subcategory | Switch ICs |
| Technology | BIPOLAR |
| Voltage - Supply | 23V ~ 60V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Pin Count | 10 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-N10 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Brand Name | Linear Technology |
| Operating Supply Voltage | 23 V to 60 V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 60 V |
| Power Supplies | 23/60 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 23 V |
| Analog IC - Other Type | ANALOG CIRCUIT |
| Operating Supply Current | 2 mA |
| Output Power | 90 W |
| Power - Max | 90 W |
| Current - Supply | 2mA (Max) |
| Seated Height-Max | 0.8 mm |
| Supply Current-Max (Isup) | 2.2 mA |
| Nominal Input Voltage | 60 V |
| Product Type | Power Switch ICs - POE / LAN |
| Internal Switch(s) | No |
| Standards | 802.3at (PoE+), 802.3af (PoE), LTPoE++ |
| Standard | 802.3af, 802.3at |
| Auxiliary Sense | Yes |
| Product Category | Power Switch ICs - POE / LAN |
| Length | 3 mm |
| Width | 3 mm |
| Lead Free | Lead Free |