![]()
Add to cart |
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | 16-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 172.98879mg |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Controller (PD), DC/DC |
| Resistance | 1.2Ohm |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 9V~70V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Depth | 4.4mm |
| Frequency | 1MHz |
| Base Part Number | LM5072 |
| Input Voltage-Nom | 48V |
| Number of Channels | 1 |
| Operating Supply Current | 700μA |
| Nominal Supply Current | 700μA |
| Max Supply Current | 3mA |
| Output Power | 12.95W |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Nominal Input Voltage | 100V |
| Switcher Configuration | SINGLE |
| Internal Switch(s) | Both |
| Max Duty Cycle | 80 % |
| Standards | 802.3af (PoE) |
| Auxiliary Sense | Yes |
| Height | 900μm |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |