![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-PowerTSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 14 |
| Operating Temperature | -40°C~150°C TJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 14 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Base Part Number | LM5161 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Max) | 100V |
| Output Voltage | 7.3V |
| Output Type | Adjustable |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Input Voltage-Nom | 48V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Output Configuration | Positive, Isolation Capable |
| Current - Output | 1A |
| Quiescent Current | 2.3mA |
| Max Output Voltage | 92V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 2V |
| Topology | Buck, Flyback |
| Frequency - Switching | 50kHz~1MHz |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Min Output Voltage | 2V |
| Height | 1.2mm |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| Thickness | 1mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |