![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Package / Case | 30-WFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 30 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 30 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | ALSO VOUT=5 VOLT;PFM TECHNIQUE ALSO USED |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | LM73605 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Output Voltage | 34.2V |
| Output Type | Adjustable |
| Voltage - Input (Min) | 3.5V |
| Input Voltage-Nom | 12V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Output Configuration | Positive |
| Current - Output | 5A |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1V |
| Topology | Buck |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | 350kHz~2.2MHz |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Height | 800μm |
| Length | 6mm |
| Width | 4mm |
| Thickness | 750μm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |