LM833MM/NOPB OverviewThe linear amplifier is packaged in a 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) case. This is a Audio type op amp. Linear amplifier is delivered in a Tape & Reel (TR) case. The number of terminations approaches 8. Buffer amplifier has a total of 8 pins. Please take in mind that this instrumentation amplifier should be run at 15V. The buffer op amp includes 8 pins. Regarding input offset voltage, op amp rates 5mV. Surface Mount is the recommended mounting type for this linear amplifier. With regard to operating temperature, this op amp functions well at -40°C~85°C. This op amp can operate from a supply current at 5mA. Voltage gain should remain at 110dB. This linear amplifier has a total of 2 elements. TR is adopted to pack the instrumentation amplifier.
LM833MM/NOPB Features8 Pins
supply voltage of 15V
110dB voltage gain
LM833MM/NOPB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
LM833MM/NOPB Instrumentational OP Amps applications.
Inverse/same-phase proportional circuit
Addition operation circuits
Subtraction operation circuits
single/dual op amp sum and difference circuits
Integrator circuits
Differentiator circuits
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
Division circuits
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 26 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Packing Method | TR |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 15V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | LM833 |
| Pin Count | 8 |
| Number of Elements | 2 |
| Operating Supply Current | 5mA |
| Nominal Supply Current | 5mA |
| Power Dissipation | 500mW |
| Output Current | 40mA |
| Slew Rate | 7V/μs |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Amplifier Type | Audio |
| Common Mode Rejection Ratio | 80 dB |
| Current - Input Bias | 500nA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | ±5V~15V |
| Input Offset Voltage (Vos) | 5mV |
| Gain Bandwidth Product | 15MHz |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -15V |
| Unity Gain BW-Nom | 15000 kHz |
| Voltage Gain | 110dB |
| Average Bias Current-Max (IIB) | 1μA |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 80dB |
| Low-Offset | NO |
| Frequency Compensation | YES |
| Voltage - Input Offset | 300μV |
| Low-Bias | NO |
| Micropower | NO |
| Bias Current-Max (IIB) @25C | 1μA |
| Programmable Power | NO |
| Wideband | NO |
| Load Impedance | 2kOhm |
| Height | 1.07mm |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Thickness | 970μm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |