LM8500HVA9 OverviewA Tube package is used to house this item.It was included in the 44-LCC (J-Lead) package that was sent out.The device adapts a UART interface to improve the performance of data acquisition.It is mounted in the Surface Mount axis of the machine.As this unit is designed to read the supply voltage as 2.7V~5.5V, you better redo the circuit if you are not able to read it.For this chip, the average operating temperature should be 0°C~70°C degrees Celsius.The total number of terminals is 44, and each of them has its own set of functions.In this case, LM8500 is the base part number for the device.The part has a total of four 44 pins in total.This linear device can be operated at a voltage of 2.7V which is the lowest voltage that may be applied.In order to enhance the flexibility of this product, Surface Mount has been adapted.In order to supply the part, it is not allowed to supply voltages exceeding 5.5V.There is a requirement for 11.5mA supply current in order for the part to function normally.In addition to that, it is also used as an integrated circuit for consumer products.
LM8500HVA9 FeaturesLM8500HVA9 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
LM8500HVA9 Touch Screen Controllers applications.
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-LCC (J-Lead) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 44 |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Base Part Number | LM8500 |
| Pin Count | 44 |
| JESD-30 Code | S-PQCC-J44 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Interface | UART |
| Operating Supply Current | 11.5mA |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Resolution (Bits) | 10 b |
| Touchscreen | 4 Wire Resistive |
| Length | 16.51mm |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| Width | 16.51mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |