LM8500IMT9B OverviewA Tube package is used to house this item.It was included in the 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) package that was sent out.The device adapts a UART interface to improve the performance of data acquisition.It is mounted in the Surface Mount axis of the machine.As this unit is designed to read the supply voltage as 2.7V~5.5V, you better redo the circuit if you are not able to read it.For this chip, the average operating temperature should be 0°C~70°C degrees Celsius.The total number of terminals is 48, and each of them has its own set of functions.In this case, LM8500 is the base part number for the device.This data acquisition device has 48-pin connectors suitable for a variety of applications.This linear device can be operated at a voltage of 2.7V which is the lowest voltage that may be applied.In order to enhance the flexibility of this product, Surface Mount has been adapted.The device is capable of acquiring high-resolution 10-bit data.In order to supply the part, it is not allowed to supply voltages exceeding 5.5V.There is a requirement for 11.5mA supply current in order for the part to function normally.In addition to that, it is also used as an integrated circuit for consumer products.A power supply of type 3/5V is required for the part.
LM8500IMT9B FeaturesLM8500IMT9B ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
LM8500IMT9B Touch Screen Controllers applications.
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-TFSOP (0.240, 6.10mm Width) |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 235 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | LM8500 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 3/5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Interface | UART |
| Operating Supply Current | 11.5mA |
| Nominal Supply Current | 11.5mA |
| Number of Bits | 10 |
| Data Rate | 38.4 kbps |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Resolution (Bits) | 10 b |
| Touchscreen | 4 Wire Resistive |
| Length | 12.5mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 6.1mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |