LM9040M/NOPB OverviewThe product is packaged with the materials of Tube.In order to save space, 14-SOIC (0.295, 7.50mm Width) packages are used.This type of Sensor Interface provides superior performance.Sensor and detector interface is mounted using the Surface Mount technique.To avoid unnecessary cooling processes, it is recommended that the operating temperature be kept at -40°C~125°C.The input type is Differential.In order to prevent signals from reflecting off the end of the transmission line, 14 terminations are used.Electronic parts related to this part can be found by using its base part number LM9040.A number of 2 functions have been configured.A voltage of 5V is used as the supply voltage.Pins on 14 components are designed to perform the specified functions.There is a mounting in the way of Surface Mount.As an output type, it uses Voltage.By maintaining the operating supply current at 8mA, improved efficiency can be achieved.A power supply of 5V is optimal for its operation.Data transmission is carried out via 2 channels.
LM9040M/NOPB FeaturesWith 5V channels
operate temperature at the range of 8mA
LM9040M/NOPB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
LM9040M/NOPB applications of sensor and detector interfaces.
Engine Knock Detector Signal Processing
Analog Signal Processing With Filter Characteristics
Camshaft VRS Interfaces
Crankshaft VRS Interfaces
Vehicle Speed VRS Interfaces
Automatic Lighting (Residential and Commercial)
Automation of Doors
Motion Triggered Events (Animal photography)
Position sensor
Level transmitter
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Sensor Interface |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | LM9040 |
| Pin Count | 14 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G14 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Voltage |
| Power Supplies | 5V |
| Number of Channels | 2 |
| Operating Supply Current | 8mA |
| Input Type | Differential |
| Supply Voltage Limit-Max | 6V |
| Length | 9mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |