LM9704SL OverviewWith its outstanding performance, it makes a fantastic choice for Digital Imaging.As a result, it is available in the 128-TFQFN, CSP Dual Rows, Thermal Pads package.Surface Mount is the way to mount it.Application Specific Microcontroller is available in the Tape & Reel (TR) package.Application Specific Microcontroller is equipped wApplication Specific Microcontrollerh a CR16C core processor.When working, it is recommended that the temperature be kept at -10°C~85°C.Memory type External Program Memory is used for program memory.Using the 2.25V~2.75V supply voltage allows for high efficiency.16 I/Os are present on the device.In order to find similar components, it has a base part number of LM9704.BOTTOM is the location of its terminals.128 terminations are present in it.External Program Memory, FLASH is its memory type for data storage.There are 128 pins used in the construction of this device.As a result, it is mounted in accordance with Surface Mount.In terms of architecture, it is based on HC08.A 2.53/3.3V source is used for powering it.
LM9704SL Features128-TFQFN, CSP Dual Rows, Thermal Pads package
Mounting type of Surface Mount
LM9704SL ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
LM9704SL Microcontroller applications.
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 128-TFQFN, CSP Dual Rows, Thermal Pads |
| Number of Pins | 128 |
| Operating Temperature | -10°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 128 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Applications | Digital Imaging |
| Voltage - Supply | 2.25V~2.75V |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | LM9704 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 2.53/3.3V |
| Interface | ACCESS.bus, Microwire/SPI, USART, USB |
| Number of I/O | 16 |
| RAM Size | 32K x 8 |
| Memory Type | External Program Memory, FLASH |
| Core Processor | CR16C |
| Program Memory Type | External Program Memory |
| Core Architecture | HC08 |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Height | 1mm |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |