LM9832CCVJD Overview100-TQFP is how it's packaged.It is designed with 42 Bits.This file is embedded in the Tray package.A 100 termination matches the impedance of a transmission line.This electrical device supplies/analog voltage 5V, which converts alternative voltage (AC voltage) to regulated direct voltage (DC voltage), providing regulated DC power to drive devices.100 pins are present in the device.You should keep the operating temperature below 70°C.When operating normally, the supply voltage (Vsup) should be maintained above 4.75V.A maximum supply voltage (Vsup) is reached at 5.25V.Its consumer IC type is CONSUMER CIRCUIT.
LM9832CCVJD FeaturesLM9832CCVJD ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
LM9832CCVJD AFE applications.
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
| Package / Case | 100-TQFP |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tray |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 6 (Time on Label) |
| Number of Terminations | 100 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 100 |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G100 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 70°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.25V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| Number of Channels | 3 |
| Number of Bits | 42 |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Length | 14mm |
| Height Seated (Max) | 1.2mm |
| Width | 14mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 100-TQFP (14x14) |
| Package | Tray |
| Mfr | National Semiconductor |
| Product Status | Obsolete |
| Series | - |
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Additional Feature | ALSO OPERATE WITH 4.75 TO 5.25 V DIGITAL SUPPLY |
| Base Part Number | LM9832 |
| Lead Free | Contains Lead |