LMK00306SQX/NOPB OverviewA 36-WFQFN Exposed Pad case is used for packaging. A Tape & Reel (TR) is used to package it. Under normal circumstances, 3.1GHz is the maximum value. In it, there are 36 terminations. Supply voltages of 3.3V allow for high efficiency. A mount of Surface Mount has been applied to it. This electronic component falls under the classification of Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer, Translator. Temperature -40°C~85°C is recommended for reliable performance. With a 3.15V~3.45VV power source, it should work. There are 36 pins on timeing clock. There is HCSL, LVCMOS, LVDS, LVPECL output from clock driver. Operation is performed with 36 pins. It belongs to the family LMK00306. In this case, Vsup will be set to 3.45V (decimal). By default, the output is set to 7. There is a voltage supply of 2.5/3.33.3V volts for powering it. In this case, it uses TR packing.
LMK00306SQX/NOPB Features36 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
LMK00306SQX/NOPB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
LMK00306SQX/NOPB Clock Buffers & Drivers applications.
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 4 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 36-WFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 36 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 36 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer, Translator |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Packing Method | TR |
| Voltage - Supply | 3.15V~3.45V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | LMK00306 |
| Output | HCSL, LVCMOS, LVDS, LVPECL |
| Pin Count | 36 |
| Number of Outputs | 7 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.45V |
| Power Supplies | 2.5/3.33.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Load Capacitance | 5pF |
| Nominal Supply Current | 13.5mA |
| Propagation Delay | 1.55 ns |
| Frequency (Max) | 3.1GHz |
| Input | CML, HCSL, HSTL, LVDS, LVPECL, SSTL, Crystal |
| Ratio - Input:Output | 3:7 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.05 ns |
| Length | 6mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 6mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |