LMX2336LTM/NOPB OverviewClock generator is packaged in the way of Tube. Clock PLL is embedded in the 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package. The peak reflow temperature (Cel) amounts to 260 to be essentially indestructible. 20 terminations can be found in frequency generators. The supply voltage of 5V allows for high efficiency. CMOS, TTL is designed for clock generator's input. 1 circuits are used to achieve clock PLL's superior flexibility. 2GHz 1.1GHz is the maximal value for normal operation. PLL clock is mounted in the way of Surface Mount. Clock generators should operate with the voltage supply of 2.7V~5.5V. The temperature should be set at -40°C~85°C to ensure reliable performance. CMOS is designed for clock generator's output. This electronic component can be classified into PLL Frequency Synthesizer. Clock PLL is equipped with 20 pin count. According to the base part number, its related parts can be founded. Clock generator is designed with 20 pins. The supply voltage should be maintained at 5V for high efficiency. This clock generator is a member of PLLatinum™ series. IC clock generator consists of 2 elements.
LMX2336LTM/NOPB FeaturesAvailable in the 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Supply voltage of 5V
Operating supply voltage of 5V
LMX2336LTM/NOPB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
LMX2336LTM/NOPB Clock Generators applications.
Wireless infrastructure
Instrument
Automatic test equipment
Wide area power system
Digital circuits
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | PLLatinum™ |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Type | PLL Frequency Synthesizer |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | LMX2336 |
| Output | CMOS |
| Pin Count | 20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 7mA |
| Frequency (Max) | 2GHz 1.1GHz |
| Input | CMOS, TTL |
| Ratio - Input:Output | 3:1 |
| PLL | Yes with Bypass |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Divider/Multiplier | Yes/No |
| Length | 6.5mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |