LMX2434SLEX/NOPB OverviewIt is packaged using the Tape & Reel (TR) method since it is a clock IC. Embedded in the 20-UFLGA package is this Clock PLL. Frequency generator is capable of operating at a maximum temperature of 260 when reflowing. It contains a total of 20 terminations within RF synthesizer. This clock generator ic should receive a voltage of 2.5V. It is designed that the Clock PLL's input should be CMOS. A total of 1 circuits are implemented to access the full performance of the electrical part. Using this clock-based frequency synthesizer, you can achieve a maximum frequency of 5GHz 2.5GHz. Because of the Surface Mount, clock PLL can be easily mounted on the panel. As long as you provide 2.25V~2.75V supply voltage, it will work. Using the test statistics, we estimate that the ambient temperature should be -40°C~85°C. An electrical part such as this one can be classified as a PLL Frequency Synthesizer component. This part number is related to its related electronic parts. There are a number of 20 pins that are available on the clock generators. There is a maximum supply voltage of 2.5V that frequency generators can handle. An electronic part belonging to the PLLatinum™ series is being used here. In this case, we are looking at a frequency generator with 2 elements that is low-jitter.
LMX2434SLEX/NOPB FeaturesAvailable in the 20-UFLGA
Supply voltage of 2.5V
Operating supply voltage of 2.5V
LMX2434SLEX/NOPB ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
LMX2434SLEX/NOPB Clock Generators applications.
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
Multi-function printers
Media broadcast servers
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-UFLGA |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | PLLatinum™ |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | PLL Frequency Synthesizer |
| Voltage - Supply | 2.25V~2.75V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | LMX2434 |
| Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Number of Elements | 2 |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 6.2mA |
| Frequency (Max) | 5GHz 2.5GHz |
| Input | CMOS |
| Ratio - Input:Output | 3:2 |
| PLL | Yes with Bypass |
| Differential - Input:Output | Yes/No |
| Divider/Multiplier | No/No |
| Output Frequency-Max | 5000GHz |
| Height | 600μm |
| Length | 3.5mm |
| Width | 3.5mm |
| Thickness | 600μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |