![]()
Add to cart |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 40 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 40 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | Processor |
| Voltage - Supply | 2.7V~5.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.6V |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Base Part Number | LP3972 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Power Supplies | 3/5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Number of Channels | 9 |
| Analog IC - Other Type | POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT |
| Operating Supply Current | 60μA |
| Adjustable Threshold | YES |
| Dropout Voltage | 250mV |
| Switching Frequency | 2MHz |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |