LS1021AXE7HNB OverviewThe embedded microprocessor ships overseas conveniently packed in 525-FBGA, FCBGA. A high level of reliability is provided by using an advanced packaging method Tray. In the CPU, there are 2 Core 32-Bit cores and 2 Core 32-Bit bus width. It is important to understand the operating temperature around -40°C~105°C. QorIQ® Layerscape is its series number. Core-wise, this CPU has a ARM® Cortex®-A7 processor. It has DDR3L, DDR4 RAM controllers. There is MICROPROCESSOR CIRCUIT MICROPROCESSOR CIRCUIT in the uPs, uCs, or peripheral ICs categories. A total of 525 terminations have been recorded. Turn on the cpu microprocessor and let it run with a 1V voltage supply. With a maximum supply current of 1.03V, it has a maximum power consumption.
LS1021AXE7HNB FeaturesARM® Cortex®-A7 Core
LS1021AXE7HNB ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
LS1021AXE7HNB Microprocessor applications.
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
| Factory Lead Time | 18 Weeks |
| Package / Case | 525-FBGA, FCBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Tray |
| Series | QorIQ® Layerscape |
| Published | 2002 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 525 |
| ECCN Code | 5A002.A.1 |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 1V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| JESD-30 Code | S-PBGA-B525 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.03V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 0.97V |
| Speed | 800MHz |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROPROCESSOR CIRCUIT |
| Core Processor | ARM® Cortex®-A7 |
| Ethernet | GbE (3) |
| Number of Cores/Bus Width | 2 Core 32-Bit |
| RAM Controllers | DDR3L, DDR4 |
| USB | USB 3.0 (1) + PHY |
| Security Features | Secure Boot, TrustZone® |
| Display & Interface Controllers | 2D-ACE |
| SATA | SATA 6Gbps (1) |
| Length | 19mm |
| Height Seated (Max) | 2.07mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |