LS1088ASN7PTA OverviewWith a packing size of 780-BFBGA, FCBGA, this embedded microprocessor is ideal for international shipping. CPUs have 8 Core 64-Bit cores/bus width. Be aware of the operating temperature around 0°C~105°C. A QorIQ® Layerscape series item. A ARM® Cortex®-A53 processor is present in this CPU. The CPU contains DDR4 RAM controllers.
LS1088ASN7PTA FeaturesARM® Cortex®-A53 Core
LS1088ASN7PTA ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
LS1088ASN7PTA Microprocessor applications.
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
| Mounting Type | Surface Mount |
| Factory Lead Time | 18 Weeks |
| Package / Case | 120-LQFP |
| Package / Case | 780-BFBGA, FCBGA |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~105°C |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Series | QorIQ® Layerscape |
| Part Status | Active |
| Packaging | Tray |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| JESD-609 Code | e0 |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 250 |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Number of Terminations | 120 |
| Speed | 1.4GHz |
| Type | Video Codec |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Core Processor | ARM® Cortex®-A53 |
| Terminal Position | QUAD |
| Ethernet | 10GbE (2), 1GbE (8) |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Cores/Bus Width | 8 Core 64-Bit |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| RAM Controllers | DDR4 |
| Number of Functions | 1 |
| USB | USB 3.0 (2) + PHY |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Security Features | Secure Boot, TrustZone® |
| Pin Count | 120 |
| SATA | SATA 6Gbps (1) |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G120 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Data Interface | DSP, Serial |
| Voltage - Supply, Analog | 4.5V~5.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 4.5V~5.5V |
| Resolution (Bits) | 8 b |
| Sigma Delta | No |
| Length | 14mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 14mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |