![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 3 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Weight | 420.395078mg |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Base Part Number | LT1054 |
| Function | Ratiometric, Step-Up |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | -5V |
| Output Type | Adjustable (Fixed) |
| Max Output Current | 100mA |
| Input Voltage-Nom | 7V |
| Max Supply Voltage | 15V |
| Min Supply Voltage | 3.5V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHED CAPACITOR REGULATOR |
| Output Configuration | Positive or Negative |
| Quiescent Current | 2.5mA |
| Max Output Voltage | -5.2V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.5V -Vin 2Vin |
| Topology | Charge Pump |
| Logic Function | Inverting |
| Frequency - Switching | 25kHz |
| Supply Current-Max (Isup) | 4.5mA |
| Synchronous Rectifier | No |
| Dropout Voltage | 1.1V |
| Min Output Voltage | -4.7V |
| Switcher Configuration | DOUBLER INVERTER |
| Voltage - Output (Max) | 26.4V |
| Height | 2.65mm |
| Length | 10.3mm |
| Width | 7.5mm |
| Thickness | 2.35mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |