![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 day ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Number of Pins | 8 |
| Weight | 440.409842mg |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Frequency | 25kHz |
| Base Part Number | LT1054 |
| Function | Ratiometric, Step-Up |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | -5V |
| Output Type | Adjustable (Fixed) |
| Max Output Current | 100mA |
| Input Voltage-Nom | 7V |
| Max Supply Voltage | 15V |
| Min Supply Voltage | 3.5V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHED CAPACITOR REGULATOR |
| Operating Supply Current | 2.5mA |
| Output Configuration | Positive or Negative |
| Quiescent Current | 2.5mA |
| Max Output Voltage | -5.2V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.5V -Vin 2Vin |
| Topology | Charge Pump |
| Logic Function | Inverting |
| Supply Current-Max (Isup) | 4.5mA |
| Synchronous Rectifier | No |
| Dropout Voltage | 1.1V |
| Min Output Voltage | -4.7V |
| Switcher Configuration | DOUBLER INVERTER |
| Voltage - Output (Max) | 26.4V |
| Nominal Output Voltage | -5V |