![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 months ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-263-8, D2Pak (7 Leads + Tab), TO-263CA |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 7 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 7 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier |
| Terminal Position | SINGLE |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 250 |
| Base Part Number | LT1076 |
| Function | Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Max) | 64V |
| Output Voltage | 50V |
| Output Type | Adjustable |
| Max Output Current | 10A |
| Voltage - Input (Min) | 8V |
| Input Voltage-Nom | 25V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Output Configuration | Positive or Negative |
| Current - Output | 2A Switch |
| Max Output Voltage | 50V |
| Topology | Buck, Boost, Flyback |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | 100kHz |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | No |
| Min Output Voltage | 2.5V |
| Voltage - Output (Max) | 35V |
| Height | 3.175mm |
| Length | 10.54mm |
| Width | 10.922mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |