LT1205CS#PBF OverviewIt is a chip with {0} terminations.
LT1205CS#PBF FeaturesLT1205CS#PBF ApplicationsThere are a lot of Linear Technology/Analog Devices
LT1205CS#PBF Special Purpose Analog Switches applications.
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 1996 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Buffered, RGB |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | Video |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 15V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LT1205 |
| Pin Count | 16 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | +-5/+-15V |
| Number of Channels | 2 |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -15V |
| -3db Bandwidth | 150MHz |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 2:1 |
| Switch Circuit | SPDT |
| Switch-on Time-Max | 35ns |
| Switch-off Time-Max | 35ns |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | ±5V~15V |
| Length | 9.9mm |
| Height Seated (Max) | 1.75mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |