LT1367CS#PBF OverviewThe linear amplifier is packaged in a 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) case. This is a General Purpose type op amp. Linear amplifier is delivered in a Tube case. The number of terminations approaches 14. Buffer amplifier has a total of 14 pins. Please take in mind that this instrumentation amplifier should be run at 15V. The buffer op amp includes 14 pins. Regarding input offset voltage, op amp rates 150μV. Surface Mount is the recommended mounting type for this linear amplifier. With regard to operating temperature, this op amp functions well at 0°C~70°C. This op amp can operate from a supply current at 370μA. The voltage gain should stay at 126.02dB. The op amp ic has 4 channels on it. This op amp ic outputs Rail-to-Rail signals, which is one of the many benefits it has. The operating supply voltage of the buffer op amp is rated at 28V.
LT1367CS#PBF Features14 Pins
supply voltage of 15V
126.02dB voltage gain
Output Type: Rail-to-Rail
LT1367CS#PBF ApplicationsThere are a lot of Linear Technology/Analog Devices
LT1367CS#PBF Instrumentational OP Amps applications.
Inverse/same-phase proportional circuit
Addition operation circuits
Subtraction operation circuits
single/dual op amp sum and difference circuits
Integrator circuits
Differentiator circuits
Logarithmic operation circuits
Exponential operation circuits
Multiplication circuits
Division circuits
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 week ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 14 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 1998 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 14 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 15V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LT1367 |
| Pin Count | 14 |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Operating Supply Voltage | 28V |
| Power Supplies | 3/5/+-15V |
| Number of Channels | 4 |
| Operating Supply Current | 370μA |
| Supply Current-Max | 2.3mA |
| Slew Rate | 0.13V/μs |
| Architecture | VOLTAGE-FEEDBACK |
| Amplifier Type | General Purpose |
| Common Mode Rejection Ratio | 77 dB |
| Current - Input Bias | 10nA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 1.8V~30V ±0.9V~15V |
| Output Current per Channel | 75mA |
| Input Offset Voltage (Vos) | 150μV |
| Bandwidth | 400 kHz |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -15V |
| Unity Gain BW-Nom | 400 kHz |
| Voltage Gain | 126.02dB |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 90dB |
| Low-Offset | NO |
| Frequency Compensation | YES |
| Supply Voltage Limit-Max | 18V |
| Voltage - Input Offset | 200μV |
| Micropower | YES |
| Bias Current-Max (IIB) @25C | 0.035μA |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 400 kHz |
| Height | 1.48mm |
| Length | 8.74mm |
| Width | 3.99mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |