LT1785AHS8#TRPBF OverviewThe SOIC-8 package contains it. It's packaged in the shape of a Reel. To ensure reliable operation, the temperature should be regulated to -40°C ~ 125°C. It should be able to operate on a 4.75V ~ 5.25VV power supply. 8 pins are used for operation. The supply current to the gadget is set to 5.5 mA. For maximum efficiency, the supply voltage should be set to 5 V. The LT1785 series includes this electrical component. In Interface ICs this device is self-contained. The stable operation is enabled by the maximum operating temperature of 125 °C°C. It operates at a minimum working temperature of -40 °C degrees Celsius to ensure reliability. There are 1 transceivers. It can withstand a supply voltage of 5.25 VV. It can work with a source voltage of 4.75 V as low as possible. It has a pin count of 8 on it.
LT1785AHS8#TRPBF FeaturesInterface ICs subcategory
LT1785AHS8#TRPBF ApplicationsThere are a lot of Analog Devices / Linear Technology
LT1785AHS8#TRPBF Controllers Interface ICs applications.
Desktop PCs
Notebook PCs
Notebook Docking stations
LAN Servers
PC Motherboards
0 to 10V Dimming Luminaires
Dimmable LED Power Supply
Dimming Control Devices
Commercial LED Lighting
Smart LED Lighting
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Package / Case | SOIC-8 |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Supplier Device Package | 8-SO |
| Number of Terminals | 8 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Brand | Analog Devices |
| RoHS | Details |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | LT1785 |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Product Status | Active |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Series | LT1785 |
| Packaging | Reel |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | No |
| Type | Transceiver |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Subcategory | Interface ICs |
| Technology | BIPOLAR |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Pin Count | 8 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Brand Name | Analog Devices Inc |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Temperature Grade | AUTOMOTIVE |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Operating Supply Current | 5.5 mA |
| Nominal Supply Current | 9 mA |
| Data Rate | 250 kbps |
| Seated Height-Max | 1.75 mm |
| Differential Output | YES |
| Product Type | RS-422/RS-485 Interface IC |
| Protocol | RS422, RS485 |
| Input Characteristics | DIFFERENTIAL SCHMITT TRIGGER |
| Interface IC Type | LINE TRANSCEIVER |
| Number of Drivers/Receivers | 1/1 |
| Driver Number of Bits | 1 |
| Receiver Number of Bits | 1 |
| Duplex | Half |
| Receiver Hysteresis | 20 mV |
| Interface Standard | EIA-422; EIA-485 |
| Number of Transceivers | 1 |
| ESD Protection | 15 kV |
| Receive Delay-Max | 900 ns |
| Transmit Delay-Max | 2000 ns |
| Number of Receivers | 1 |
| Number of Transmitters | 1 |
| Product Category | RS-422/RS-485 Interface IC |
| Height | 1.75 mm |
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.9 mm |