![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 months ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 5 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2001 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 5 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LT1930 |
| Function | Step-Up, Step-Up/Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Max) | 16V |
| Output Voltage | 34V |
| Output Type | Adjustable |
| Voltage - Input (Min) | 2.45V |
| Input Voltage-Nom | 3V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Output Configuration | Positive |
| Current - Output | 1A Switch |
| Topology | Boost, Flyback, SEPIC |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | 2.2MHz |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Output (Max) | 36V Switch |
| Length | 2.9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |