![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TJ |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2003 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 250 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | LT1956 |
| Function | Step-Down |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Max) | 60V |
| Output Voltage | 45V |
| Output Type | Adjustable |
| Voltage - Input (Min) | 5.5V |
| Input Voltage-Nom | 15V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Output Configuration | Positive |
| Current - Output | 1.5A Switch |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 1.219V |
| Topology | Buck |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | 500kHz |
| Synchronous Rectifier | No |
| Voltage - Output (Max) | 54V |
| Length | 5mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |