| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Package / Case | MSOP-12 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 12 |
| Supplier Device Package | 12-MSOP-EP |
| Number of Terminals | 12 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Operating Temperature Classification | Automotive |
| Package Type | MSOP EP |
| Operating Temp Range | -40C to 150C |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Operating Temperature | + 150 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 37 |
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Brand | Analog Devices |
| Input Voltage, Max | 36 V |
| Input Voltage, Min | 3.6 V |
| RoHS | Details |
| Schedule B | 8542390000/8542390000/8542390000/8542390000/8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Package | Tube |
| Base Product Number | LT3645 |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Product Status | Active |
| Package Description | LEAD FREE, PLASTIC, MSOP-12 |
| Package Style | SMALL OUTLINE, HEAT SINK/SLUG, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Manufacturer Package Code | 05-08-1666 |
| Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Rohs Code | Yes |
| Input Voltage-Max | 36 V |
| Manufacturer Part Number | LT3645HMSE#PBF |
| Package Code | HTSSOP |
| Package Shape | RECTANGULAR |
| Part Life Cycle Code | Active |
| Input Voltage-Min | 3.6 V |
| Ihs Manufacturer | ANALOG DEVICES INC |
| Risk Rank | 5.13 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Series | LT3645 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | No |
| Type | Step Down Regulator |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Additional Feature | ALSO OPERATES IN ADJUSTABLE MODE FROM 0.8 TO 8V, ALSO OPERATES AS LDO REGULATOR |
| Subcategory | PMIC - Power Management ICs |
| Voltage - Supply | 3.6V ~ 36V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.65 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Pin Count | 12 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G12 |
| Number of Outputs | 2 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Voltage | 16 V |
| Output Type | Adjustable |
| Brand Name | Analog Devices Inc |
| Voltage - Output 1 | 16 V |
| Input Voltage-Nom | 12 V |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Operating Supply Current | 1.4 mA |
| Output Current | 500 mA |
| Quiescent Current | 1.4 mA |
| Voltage - Output 2 | 8 V |
| Topology | Buck |
| Min Input Voltage | 3.6 V |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Output Current-Max | 1.25 A |
| Frequency - Switching | 750kHz |
| Seated Height-Max | 1.1 mm |
| Product Type | Switching Voltage Regulators |
| Switcher Configuration | BUCK |
| Switching Frequency-Max | 825 kHz |
| Switching Frequency | 750 kHz |
| w/Sequencer | No |
| Voltage/Current - Output 1 | 0.8V ~ 16V, 500mA |
| Voltage/Current - Output 2 | 0.8V ~ 8V, 200mA |
| Voltage/Current - Output 3 | - |
| w/LED Driver | No |
| w/Supervisor | No |
| Input Voltage | 3.6 Vto 36 V |
| Shutdown | Shutdown |
| Product Category | Switching Voltage Regulators |
| Width | 3 mm |
| Length | 4.039 mm |