LT3669EUFD-2#PBF OverviewIn the QFN-28 package, you can find it. Easily transportable packaging in Tube-shape. The temperature should be regulated to -40°C ~ 125°C for reliable operation. You should be able to use it as long as you use a 7.5V ~ 40VV power source. Using 28 pins, the device operates. It is a copper-based electrical component from the LT3669 series. The device in Interface ICs is self-contained. 125 °C°C is the maximum operating temperature that enables stable operation. Reliability is ensured by operating at a minimum temperature of -40 °C degrees Celsius. The device is capable of withstanding a voltage of 40 VV. Depending on the source voltage 7.5 V, it is possible to work at as low a voltage as possible. As far as the pin count is concerned, it has a count of 28.
LT3669EUFD-2#PBF FeaturesInterface ICs subcategory
LT3669EUFD-2#PBF ApplicationsThere are a lot of Analog Devices / Linear Technology
LT3669EUFD-2#PBF Controllers Interface ICs applications.
Notebook Docking stations
LAN Servers
PC Motherboards
0 to 10V Dimming Luminaires
Dimmable LED Power Supply
Dimming Control Devices
Commercial LED Lighting
Smart LED Lighting
Portable Appliances
Battery-Operated Devices
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Package / Case | QFN-28 |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Pins | 28 |
| Supplier Device Package | 28-QFN (4x5) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Brand | Analog Devices |
| RoHS | Details |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Package | Tube |
| Base Product Number | LT3669 |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Product Status | Active |
| Series | LT3669 |
| Packaging | Tube |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| JESD-609 Code | e3 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Transceiver |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Subcategory | Interface ICs |
| Voltage - Supply | 7.5V ~ 40V |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 28 |
| Brand Name | Linear Technology |
| Max Supply Voltage | 40 V |
| Min Supply Voltage | 7.5 V |
| Nominal Supply Current | 4 mA |
| Data Rate | - |
| Product Type | Interface - Specialized |
| Protocol | IO-Link |
| Interface IC Type | LINE TRANSCEIVER |
| Number of Drivers/Receivers | 1/1 |
| Duplex | - |
| Max Junction Temperature (Tj) | 125 °C |
| Product | Transceivers |
| Product Category | Interface - Specialized |
| Height | 800 µm |
| REACH SVHC | No SVHC |