![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2012 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Voltage - Supply | 4V~36V |
| Base Part Number | LT3694 |
| Pin Count | 20 |
| Number of Outputs | 3 |
| Voltage - Output 1 | 16V |
| Topology | Step-Down (Buck) (1), Linear (LDO) (2) |
| Min Input Voltage | 4V |
| Frequency - Switching | 250kHz~2.5MHz |
| Max Input Voltage | 36V |
| w/Sequencer | Yes |
| Voltage/Current - Output 1 | 0.75V~16V 2.6A |
| Voltage/Current - Output 2 | Controller |
| w/LED Driver | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |