![]()
Add to cart |
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 10 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Controller (PD) |
| Voltage - Supply | 60V Max |
| Frequency | 840Hz |
| Base Part Number | LT4294 |
| Pin Count | 10 |
| Number of Channels | 1 |
| Power - Max | 71W |
| Current - Supply | 2mA |
| Nominal Input Voltage | 60V |
| Internal Switch(s) | No |
| Standards | 802.3at (PoE+), 802.3af (PoE), 802.3bt |
| Auxiliary Sense | Yes |
| RoHS Status | RoHS Compliant |