| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 10 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Controller (PD) |
| Voltage - Supply | 60V Max |
| Frequency | 840Hz |
| Base Part Number | LT4294 |
| Pin Count | 10 |
| Number of Channels | 1 |
| Power - Max | 71W |
| Current - Supply | 2mA |
| Nominal Input Voltage | 60V |
| Internal Switch(s) | No |
| Standards | 802.3at (PoE+), 802.3af (PoE), 802.3bt |
| Auxiliary Sense | Yes |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Package / Case | MSOP-10 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 10-MSOP |
| Number of Terminals | 10 |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Pd - Power Dissipation | 71 W |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Supply Voltage - Max | 60 V |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 50 |
| Supply Voltage - Min | 9 V |
| Current Limit | Adjustable |
| Input / Supply Voltage - Max | 60 V |
| Manufacturer | Analog Devices Inc. |
| Brand | Analog Devices |
| Input / Supply Voltage - Min | 9 V |
| RoHS | Details |
| Power Fail Detection | No |
| Schedule B | 8542310000, 8542390000, 8542390000/8542390000, 8542390000/8542390000/8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Package | Tube |
| Base Product Number | LT4294 |
| Mfr | Analog Devices Inc. |
| Product Status | Active |
| Package Description | TSSOP, |
| Package Style | SMALL OUTLINE, THIN PROFILE, SHRINK PITCH |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Manufacturer Package Code | 05-08-1661 |
| Operating Temperature-Min | -40 °C |
| Operating Temperature-Max | 85 °C |
| Rohs Code | Yes |
| Manufacturer Part Number | LT4294IMS#PBF |
| Supply Voltage-Nom (Vsup) | 17.5 V |
| Package Code | TSSOP |
| Package Shape | SQUARE |
| Part Life Cycle Code | Active |
| Ihs Manufacturer | ANALOG DEVICES INC |
| Risk Rank | 2.13 |
| Series | LT4294 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | No |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Subcategory | PMIC - Power Management ICs |
| Voltage - Supply | 60V (Max) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5 mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Frequency | 840 Hz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| JESD-30 Code | S-PDSO-G10 |
| Number of Outputs | 1 |
| Brand Name | Analog Devices Inc |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 60 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 8 V |
| Number of Channels | 1 Channel |
| Max Supply Voltage | 60 V |
| Min Supply Voltage | 1.5 V |
| Analog IC - Other Type | ANALOG CIRCUIT |
| Operating Supply Current | 2 mA |
| Power - Max | 71 W |
| Seated Height-Max | 1.1 mm |
| Nominal Input Voltage | 60 V |
| Product Type | Hot Swap Voltage Controllers |
| Max Junction Temperature (Tj) | 150 °C |
| Product | Controllers & Switches |
| Product Category | Hot Swap Voltage Controllers |
| Height | 1.1 mm |
| Width | 3 mm |
| Length | 3 mm |