LT6556IGN#TRPBF Overview{0} terminations are present on the chip.
LT6556IGN#TRPBF FeaturesLT6556IGN#TRPBF ApplicationsThere are a lot of Linear Technology/Analog Devices
LT6556IGN#TRPBF Special Purpose Analog Switches applications.
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SSOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Buffered, RGB |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | Video |
| Additional Feature | CAN ALSO OPERATE WITH 4.5V AND 12V SINGLE SUPPLY |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 250 |
| Number of Functions | 3 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | LT6556 |
| Pin Count | 24 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G24 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 5V |
| Number of Channels | 3 |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 4.5V~12V ±2.25V~6V |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5V |
| -3db Bandwidth | 750MHz |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 2:1 |
| Switch Circuit | SPDT |
| Switching | BREAK-BEFORE-MAKE |
| Signal Current-Max | 0.07A |
| Length | 8.65mm |
| Height Seated (Max) | 1.75mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |