LTC1090CSW#TRPBF OverviewADCs/DACs is included in package 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width).A Tape & Reel (TR) package is available for this data acquisition unit.ADCs/DACs is recommended to keep the operating temperature at -40°C~85°C for normal operation.This outstanding Data Acquisition System (DAS), ADC can help you recover what you paid.If you want to save space, mount this part through Surface Mount.ADCs/DACs is best to redo the circuADCs/DACs if your meter does not read ±5V 5V 10V in regard to the supply voltage as this unADCs/DACs is designed.In total, there were 20 terminations.High performance is available here with 1 functions.Using 8 channels, this unit can efficiently perform complex tasks.Find similar parts by searching "LTC1090".There is a standard voltage that should be applied to this data acquisition unit of 5V.The number of pins is 20.Depending on your requirements, this might be used as a high resolution 10-bit data acquisition device.A total of 8 analog IN channels are implemented to accommodate high-level analog source acquisition.
LTC1090CSW#TRPBF FeaturesSurface Mount acquisition unit
8 channels process
10-Bit acquisition unit
LTC1090CSW#TRPBF ApplicationsThere are a lot of Linear Technology/Analog Devices
LTC1090CSW#TRPBF ADCs/DACs applications.
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
| Factory Lead Time | 14 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2002 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Data Acquisition System (DAS), ADC |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | ±5V 5V 10V |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LTC1090 |
| Pin Count | 20 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 5GND/-5V |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Bits | 10 |
| Data Interface | Serial |
| Number of Analog In Channels | 8 |
| Sampling Rate (Per Second) | 30k |
| Output Bit Code | BINARY |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Analog Input Voltage-Max | 5.05V |
| Voltage Supply Source | Dual ± |
| Negative Supply Voltage-Nom | -5V |
| Analog Input Voltage-Min | -5.05V |
| Resolution (Bits) | 10 b |
| Height Seated (Max) | 2.642mm |
| Width | 7.493mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |