LTC1093CSW#PBF Overview16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) is available as a package.There is a Tube package available for this data acquisition unit.The working temperature should be set to -40°C~85°C to maintain normal operation.There is an outstanding Data Acquisition System (DAS), ADC that you can use for what you paid.This part can be mounted through Surface Mount to save space.For this unit, if your meter does not read ±5V 4.5V 10V for the supply voltage, you will need to redo the circuit.Total terminations are 16.You can access high performance with 1 functions here.This unit accomplishes complicated tasks efficiently because it deploys 6 channels.In case you are interested in similar specs, you can search "LTC1093".ADCs/DACs is common for this data acquisADCs/DACsion unADCs/DACs to be applied a voltage of 5V.In terms of pin count, it has 16.ADCs/DACs is a device that can capture data in 10-bADCs/DACs resolution.There are 16 pins on the unit.In many cases, the Surface Mount technique improved feasibility.The device can be supplied using 5V.There are 6 analog IN channels implemented due to the high-level acquisition of analog sources.There are 1 A/D converters in this part.
LTC1093CSW#PBF FeaturesSurface Mount acquisition unit
6 channels process
10-Bit acquisition unit
5V unit
LTC1093CSW#PBF ApplicationsThere are a lot of Linear Technology/Analog Devices
LTC1093CSW#PBF ADCs/DACs applications.
Cell Phones
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 1999 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Data Acquisition System (DAS), ADC |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Voltage - Supply | ±5V 4.5V 10V |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | LTC1093 |
| Pin Count | 16 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Polarity | Bipolar, Unipolar |
| Number of Channels | 6 |
| Power Dissipation | 500mW |
| Number of Bits | 10 |
| Supply Type | Dual, Single |
| Data Interface | Serial |
| Sampling Rate | 26 ksps |
| Number of Analog In Channels | 6 |
| Max Dual Supply Voltage | -5.5V |
| Output Bit Code | BINARY |
| Integral Nonlinearity (INL) | 0.5 LSB |
| Min Dual Supply Voltage | 0V |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Output Format | PARALLEL |
| Voltage Supply Source | Dual ± |
| Negative Supply Voltage-Nom | -5V |
| Differential Nonlinearity | 1 LSB |
| Resolution (Bits) | 10 b |
| Height | 2.34mm |
| Length | 10.49mm |
| Width | 7.6mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |